Strikkeklub i Middelfart: Strik for en god sag

dato

Kom og vær med i kirkens strikkeklub i Middelfart Sognegård, hvor vi strikker varmt tøj til dem, der har brug for det. Klubben mødes tirsdage i ulige uger fra kl. 16.00 til 18.00, og der er altid kaffe og hyggelig snak.

I Middelfart Sognegård samles en dedikeret gruppe hver anden tirsdag for at strikke til en god sag. Strikkeklubben fokuserer på at skabe varmt tøj som huer, halstørklæder, vanter og sokker, der doneres til varmestuer, krisecentre og væresteder.

Derudover fremstiller klubben også dåbsservietter, som bruges ved dåb i kirken. Det er en mulighed for at kombinere håndarbejde med velgørenhed, samtidig med at man nyder godt af fællesskab og samtaler over en kop kaffe.

Åbent for alle

Strikkeklubben er åben for alle, uanset erfaring med strikning. Det vigtigste er lysten til at deltage og bidrage til de gode formål. Deltagerne mødes i Middelfart Sognegård, hvor der er plads til både nye og erfarne strikkere.

Praktisk information

Datoer: Tirsdag 2. december 2025 og tirsdag 16. december 2025
Tid: Kl. 16.00-18.00
Sted: Middelfart Sognegård, Algade 7, 5500 Middelfart
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut