I ugen, der starter den 15. september 2025, kan du dykke ned i historien med et besøg fra to museumsskibe, deltage i sportsaktiviteter for unge, nyde musikken fra et keltisk folkeband, eller opleve marsvin i Lillebælt. Uanset præference er der rig mulighed for at finde en begivenhed, der tiltaler netop dig.
Start ugen med et særligt besøg fra Museumsskibene VIKING og DE FIRE BRØDRE på Gammel Havn i Middelfart. Den næstsidste destination på deres ekspedition udforsker fortidens viden om nutidens udfordringer. Programmet inkluderer åbent hus fra kl. 16:00-18:00 og debat om kystkulturens fremtid med religionshistoriker Michael Rothstein fra kl. 19:00, der diskuterer relevansen af religion både historisk og i fremtiden.
Tidspunkt: Mandag 15. september 2025, kl. 16:00
Sted: Lillebæltværftet, Havnegade 98, 5500 Middelfart
Entré: Fri entré
Unge fodboldentusiaster kan prøve kræfter med sporten hos Middelfart Stingers AFC. Træningen kombinerer styrke, teknik og taktik med fokus på det sociale og det sjove i sporten. Husk at medbringe fodboldstøvler til en gratis prøvetræning.
Tidspunkt: Mandag 15. september 2025, kl. 16:45
Sted: Middelfart Stingers AFC, Færøvej 63, 5500 Middelfart
Entré: Fri entré
Oplev naturen omkring Lillebælt og få chancen for at se marsvin på tæt hold med sejlturene ombord på M/S Sabine. Turene byder også på smuk udsigt under broerne og er tilgængelige både på dansk og engelsk.
Tidspunkt: Onsdag 17. september 2025, kl. 10:00
Sted: M/S Sabine, Havnegade 4C, 5500 Middelfart
Entré: Information ikke oplyst
På KulturØen kan du møde tech- og AI-ekspert Anders Bæk, der holder foredrag om de risici, der følger med AI-teknologi, som genererer misinformation. Få indblik i de udfordringer og løsninger, der kan beskytte os mod manipulation i den digitale tidsalder.
Tidspunkt: Onsdag 17. september 2025, kl. 19:00
Sted: KulturØen, Havnegade 6-10, 5500 Middelfart
Entré: 80 kr
Oplev en aften i selskab med det keltiske folkeband CARA, der spiller i Middelfart Kultur og Bibliotek. Bandet byder på innovative musikoplevelser med stærke vokalpræstationer og en unik lyd. Koncerterne er kendt for deres karismatiske scenetilstedeværelse.
Tidspunkt: Torsdag 18. september 2025, kl. 20:00
Sted: Middelfart Kultur og Bibliotek, Havnegade 6, 5500 Middelfart
Entré: 140-180 kr
Gå ikke glip af Sko/Torps akustiske koncert, der finder sted i Vernholt Gårdbutik & Konference. Aftenens musikoplevelse bliver ledsaget af en lækker 3-retters menu. Duoen vil spille både gamle klassikere og nye numre i en intim atmosfære.
Tidspunkt: Fredag 19. september 2025, kl. 18:00
Sted: Vernholt Gårdbutik & Konference, Strib Landevej 108, 5500 Middelfart
Entré: 895 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.